KĄCIK ZDROWIA #5: Sen to zdrowie [infografika]

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Gdy nie przesypiamy odpowiedniej ilości godzin, nasz organizm jest osłabiony, pogarsza się nasza kondycja fizyczna i psychiczna. Niewyspanie sprawia, że w organizmie zaczynają pojawiać się stany zapalane, a co za tym idzie, zwiększa się wrażliwość na ból. Następuje pogorszenie pamięci i zdolności koncentracji, jesteśmy rozdrażnieni, bardziej podatni na stres.
Sen jest bardzo ważny także dla młodego piłkarza, warunkując jego zdrowie, ogólną sprawność, percepcję.

k

A co jeśli dochodzi do tego nieodpowiednia dieta?
Ma to duży wpływ na pogorszenie odporności. Sen jest lekarstwem na wszelkie dolegliwości, pod warunkiem, że pamiętamy też o odpowiednim odżywianiu. Aby budzić się wypoczętym należy pamiętać, żeby posiłki przed snem były dobrze przemyślane. Przed snem powinniśmy serwować sobie i dzieciom dania lekkostrawne, niezbyt obfite. Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły, gdyż to korzystnie wpłynie na spokojny sen. Poza tym dania mogą być bogate w węglowodany, które uspokoją mózg. Po takiej kolacji młody piłkarz będzie budził się pełen energii i sił witalnych.

k

A co z drzemką?
To fantastyczna forma regeneracji, jeśli stosujemy ją w prawidłowy sposób. Na regenerację mózgu wystarczy 20-minutowa drzemka. Jeżeli dziecku jest potrzebny duży zastrzyk energii, to idealna będzie 90-minutowa drzemka.

k

Hormon wzrostu
Pamiętajmy o tym, że u dzieci w czasie snu mózg (przysadka mózgowa) wydziela hormon wzrostu. Najwięcej tego hormonu wydziela się w trakcie głębokiego snu. Odpowiada on nie tylko za wzrastanie dziecka, ale także za procesy naprawcze, które zachodzą w organizmie.

k

Jak długo powinniśmy spać?
Zapotrzebowanie na sen u ludzi zależy od wieku. Jest to też cecha indywidualna, zależna od genów. Zwykle dorosłe osoby potrzebują około 6-8 godzin pełnego snu na dobę.
Zalecana ilość snu w przypadku dzieci:
3-5 lat          |      10-13 h
6-13 lat       |      9-11 h
14-17 lat     |     8-10 h

k

Sen jest bardzo ważny dla każdego, ponieważ podczas jego trwania mózg się regeneruje. Porządkuje też informacje zgromadzone w ciągu dnia, utrwala ślady pamięciowe (co ma bezpośredni związek z uczeniem się), odbudowuje neuroprzekaźniki, uwrażliwia receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców.

k

Śpijmy, na zdrowie!


Opracowanie na podstawie:
dziecisawazne.pl
polki.pl
portal.abczdrowie.pl
bonavita.pl
Antoni Mielecki – Podstawowe przygotowanie dietetyczne piłkarzy