Jakie buty piłkarskie dla dziecka wybrać?

Niemal w każdej dziedzinie sportowej dobrze dobrane, wygodne buty to podstawa! W przypadku piłki nożnej dobór obuwia sportowego jest wręcz kluczowy, szczególnie jeśli dziecko zaczyna intensywniej trenować. Odpowiednie buty do piłki nożnej zapewniają nie tylko komfort gry, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, co w przypadku najmłodszych sportowców ma kluczowe znaczenie. Jak dobrać buty dziecku? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Buty piłkarskie dla dzieci: zainwestuj w profesjonalny sprzęt

Twoja pociecha dopiero zaczyna odkrywać świat sportu? Jeśli zainteresowała się właśnie piłką nożną, na początek wystarczą wygodne buty, które nosi na WF-ie. Gdy jednak zaczynają się profesjonalne treningi sportowe, a dziecko coraz częściej wspomina o tym, że piłka nożna to coś więcej niż tylko przelotne zainteresowanie, odpowiednie buty piłkarskie dla dzieci stają się niezbędne! Profesjonalna akademia piłkarska organizuje zajęcia sportowe nie tylko dla nastolatków, ale również młodszych dzieci. Zajęcia sportowe dla 3-latka to świetny sposób na wprowadzenie zdrowej porcji ruchu, ćwiczenie koordynacji oraz zabawę z rówieśnikami. Skoro tak, pora zadbać o bezpieczeństwo dziecka i zainwestować w specjalne buty do grania w piłkę dla dzieci. Dobre obuwie zwiększa przyczepność do podłoża i ułatwia kontrolę piłki, co znacząco zwiększa komfort podczas gry. Jego zadaniem jest również zapewnienie bezpieczeństwa; buty piłkarskie dziecięce powinny być odpowiednio dopasowane, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Nie zapominajmy także o tym, że profesjonalne korki dla dzieci będą dodatkowo zachęcały je do treningu. Warto zatem kupić obuwie przeznaczone do gry w piłkę nożną. Jaki model najlepiej sprawdzi się do codziennych treningów oraz na obozy sportowe dla dzieci?

Korki do piłki nożnej dla dzieci – buty na naturalną murawę

Klasyczne korki do piłki nożnej dla dzieci to chyba najbardziej rozpoznawalny rodzaj obuwia do gry w piłkę – rozpoznają je nawet osoby, które nie mają w ogóle do czynienia ze sportem. Charakterystyczne plastikowe lub gumowe wypustki zwiększają przyczepność i zwinność, gdy są używane na naturalnej murawie. Jednocześnie nie zagłębiają się zbytnio w podłoże, dlatego znacząco zwiększają komfort podczas gry. Jeśli większość treningów odbywa się na świeżym powietrzu i naturalnej powierzchni, tradycyjne korki będą najlepszym wyborem. Korki dzielimy na lanki – buty z wypustkami przytwierdzonymi na stałe oraz wkręty – obuwie z metalowymi i wkręcanymi wypustkami. Ten drugi model zapewnia większą przyczepność i lepiej sprawdza się podczas gry na mokrym boisku, jednak cena także jest proporcjonalnie wyższa, dlatego jako pierwsze profesjonalne buty do gry polecamy lanki. Nie wszystkie kluby piłkarskie dla dzieci organizują jednak swoje zajęcia na naturalnej murawie – przed zakupem upewnij się, że boisko nie jest pokryte trawą syntetyczną, ponieważ w tym wypadku potrzebne będą inne buty do gry w piłkę nożną.

Korki dla dzieci do gry na sztucznym boisku? Zwróć uwagę na turfy

Na pierwszy rzut oka turfy, nazywane także żwirówkami, nie różnią się zbytnio od tradycyjnych korków. Gdy jednak zestawisz ze sobą oba te modele, z pewnością zauważysz, że wypustki na podeszwie są krótsze i gęściej rozmieszczone. Ten typ obuwia ma za zadanie zapewnić większą przyczepność i zwrotność na twardszym, sztucznym podłożu. Turfy zostały zaprojektowane w taki sposób, by stopy były odpowiednio wsparte przede wszystkim w tych miejscach, na których opiera się ciężar ciała. Ze względu na to, że wypustki nie są tak długie jak w przypadku klasycznych korków, turfy nie są odpowiednie do gry na naturalnej murawie. Nie warto ryzykować obciążenia mięśni i stawów, a nawet bolesnej kontuzji!

A jakie obuwie do gry na halę? Halówki dla chłopca i dziewczynki

Halówki to – jak sama nazwa wskazuje – obuwie, które świetnie sprawdzi się do trenowania na parkiecie sali gimnastycznej. Halówki dla chłopca i dziewczynki pozbawione są wypustek, ponieważ nie tylko nie są tu one potrzebne, ale nawet mogłyby zmniejszyć przyczepność i uszkodzić parkiet. Płaska podeszwa z gumy kauczukowej zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas treningów piłkarskich na hali, dlatego warto zainwestować w halówki na sezon zimowy. Świetnie sprawdzą się także podczas lekcji WF-u.

Buty piłkarskie dziecięce: wybierz odpowiedni rozmiar

Zawodowi piłkarze kupują korki idealnie dopasowane do ich rozmiaru stopy – obuwie ma przylegać ściśle i zapewniać maksymalną kontrolę piłki podczas gry. Najmłodsi sportowcy nie będą jednak zachwyceni podczas noszenia butów tak różnych od tych noszonych przez nich na co dzień, dlatego korki dla dzieci powinny zapewniać przy czubku ok. 0,5 cm luzu. Obuwie piłkarskie dla dzieci ma standardową numerację, więc bez problemu można dobrać buty w odpowiednim rozmiarze. Kupowanie butów na wyrost nie jest zbyt dobrym pomysłem: niewygodne obuwie to nie tylko większe ryzyko kontuzji, ale również czynnik, który może skutecznie zniechęcić Twoją pociechę do treningów.

Buty piłkarskie dla dzieci: najważniejsze pytania i odpowiedzi:

Jakie korki wybrać dla dziecka?

Do gry na murawie naturalnej wybierz klasyczne korki, w przypadku nawierzchni sztucznej – tzw. turfy, a do ćwiczeń na sali – halówki.

Czy dzieci mogą grać w korkach?

Ze względów bezpieczeństwa niektóre kluby piłkarskie nie zezwalają na grę w obuwiu z metalowymi wkrętami, dlatego warto upewnić się wcześniej, czy takie obuwie może być noszone na treningach.

Czy korki dla dzieci muszą być idealnie dopasowane?

Zaleca się, by kupując buty piłkarskie dla dzieci wybrać model, w którym przy czubku buta dziecko ma ok. 0,5 cm luzu.