KĄCIK ZDROWIA #10: DZIEŃ MECZOWY. Co zjeść?

Ostatnio zajmowaliśmy się tym, co dziecko powinno jeść przed treningiem. Dzisiaj poruszymy kwestię żywienia przed ważnym meczem. Często zadawanym pytaniem jest to, co gracze powinni jeść w dniu meczu?

 

Dzień przed meczem

W noc przed meczem gracz powinien zjeść posiłek o wysokiej zawartości węglowodanów, aby zmaksymalizować zapasy glikogenu. Najlepiej byłoby, gdyby posiłek zawierał łatwo przyswajalne produkty skrobiowe, takie jak makaron, chleb, ryż i owoce. Do wieczornego posiłku powinna zostać dołączona szklanka wody.

 

Kiedy podać dziecku posiłek przed meczem?

Najlepiej zrobić to na dwie – trzy godziny przed ważnym spotkaniem, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na trawienie.  Jest to na tyle wcześnie, że dziecko nie będzie czuło się „pełne”, a także nie będzie odczuwać jeszcze uczucia głodu. Największym błędem, który często jest popełniany to spożywanie obfitych posiłków przed meczem. Posiłki spożywane przed meczem powinny być lekkie!

 

O czym powinniśmy pamiętać?

Najważniejsze jest nawodnienie. Musimy pamiętać, aby podać dziecku odpowiednią ilość płynów. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda mineralna. Ważne jest, aby przed meczem nie podawać tłustych potraw, słodyczy, ani słodzonych napojów. Unikajmy potraw o wysokiej zawartości tłuszczu i błonnika. Zrezygnujmy z podawania jajek czy naleśników na śniadanie, ponieważ tłuszcze opuszczają żołądek powoli i mogą powodować skurcze. Zadbajmy o przekąski dla naszego małego piłkarza w postaci świeżych lub suszonych owoców. Posiadają one niską zawartość błonnika i są łatwo przyswajalne. Dobrym rozwiązaniem będą też batoniki zbożowe.

 

Mecz wyjazdowy

Powinniśmy wtedy przygotować zapas zdrowego jedzenia. Najlepszymi przekąskami będą jogurty naturalne, kanapki z chleba pełnoziarnistego z masłem orzechowym, świeże owoce, wafle ryżowe.

 

Odpowiednie odżywianie jest kluczem do sukcesu. Często jednak o tym zapominamy. Prowadzi to do spożywania nieodpowiednich posiłków. W konsekwencji prowadzi to do szybkiego zmęczenia i osiągania słabszych wyników młodych piłkarzy.

 

 

_______________________

Opracowanie na podstawie:

Mielecki „Podstawowe przygotowanie dietetyczne piłkarzy”

www. trening-pilkarski.pl

www.sisfootball.com