Jak ubrać dziecko na trening w chłodniejsze dni?

 

Rodzice, nie obawiajcie się treningów na świeżym powietrzu  👟 ⚽ 🌿

Dla prawidłowego rozwoju i budowania odporności dziecko powinno spędzać aktywnie czas również w takiej aurze. Czas spędzony aktywnie na powietrzu jest wręcz nie do przecenienia. Hartuje organizm, dotlenia mózg, wprawia w dobry nastrój. Duża część dzieci przez cały sezon jesienno-zimowy wyczekuje momentu, kiedy znowu będą mogły wybiec na boisko.

W tym okresie najważniejszy jest odpowiedni ubiór.
Pamiętajcie, że podczas treningu dzieci odczuwają temperaturę zupełnie inaczej niż dorośli.
Na co zwrócić uwagę?

Sport nie lubi bawełny
To fakt, że kiedyś ćwiczyło się w zwykłym, bawełnianym dresie. Prawda jest jednak taka, że pot i wilgoć wydostające się z ciała pozostają na bawełnianej koszulce i wychładzają organizm. W efekcie wygląda to zupełnie tak, jakby dziecko trenowało w mokrej koszulce, co przy wietrznej pogodzie i niewysokiej jeszcze temperaturze może zakończyć się chorobą. Nowoczesne technologie odzieżowe (np. bielizna termiczna) pozwalają na szybkie odprowadzanie potu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowań.  Należy pamiętać również, że wszystkie warstwy powinny być „oddychające”. Obecnie bielizna termiczna jest dostępna niemal we wszystkich sklepach sportowych i nie jest wcale droga. Warto wyposażyć dziecko w termiczną koszulkę i legginsy – na pewno będą mu służyły nie tylko podczas treningów.

Ubieraj dziecko lżej niż siebie
Mały sportowiec dużo się rusza nawet podczas zwykłego spaceru, w wyniku czego jest mu po prostu cieplej niż dorosłemu. Wydawałoby się, że dzieci są delikatne i nieodporne na problematyczne warunki atmosferyczne, jednak przy zdrowym odżywianiu, odpowiedniej długości snu i nieokiełznanej potrzebie ruchu są w stanie ochronić się przed zimnem. Tym bardziej nie ubieraj dziecka w puchową kurtkę na trening. Podczas ciągłego biegania, skakania będzie się wyłącznie pocić i dużo szybciej męczyć.

Chroń dziecko przed wiatrem
Wiatr jest głównym czynnikiem pogodowym wpływającym na odczuwanie chłodu. Jeśli dziecko uprawia sport na świeżym powietrzu i chłodne podmuchy przenikają przez ubranie, nie zakładaj mu dodatkowej bluzy, a zaopatrz w oddychającą kurtkę przeciwwiatrową. Ta niepozorna, cienka warstwa potrafi zdziałać cuda. Niektóre bardziej zaawansowane wiatrówki mają panele pod pachami i na plecach, które jeszcze skuteczniej odprowadzają wilgoć. Kurtka nie powinna być ani za luźna, ani za krótka. Dopasowana warstwa lepiej ochroni dziecko przed wiatrem.

Zadbaj o szczegóły
Należy pamiętać, aby dziecko miało przykryte plecy, brzuch, uszy, szyję. Do stroju sportowego na wczesnowiosenne chłody można dołączyć:
rękawiczki – świetnie sprawdzają się cienkie, sportowe rękawiczki
czapka cienka, „oddychająca” czapka sportowa
komin – dla małego sportowca szalik będzie tylko przeszkodą w treningu; świetnie sprawdzają się lekkie/cienkie kominy, które odpowiednio przylegają do szyi i są „oddychające”

 

Tak powinien wyglądać dobrze dobrany strój sportowy:

BIELIZNA TERMOAKTYWNA
KOMPLETNY KLUBOWY STRÓJ PIŁKARSKI
GETRY PIŁKARSKIE
+ sportowy komin/cienki szalik
+ sportowe rękawiczki
+ sportowa czapka

w chłodniejsze dni dodatkowo:
+ sportowy dres
+ kurtka ortalionowa

 

 

źródło: www.junior.sport.pl/junior/1,143111,16850724,Odziez_sportowa_na_chlodne_dni__7_zasad__jak_ubierac.html