Jak dobrać odpowiednie buty piłkarskie dla dziecka?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas pierwszych treningów jest… „Trenerze, a jakie kupić buty?” Jest to pytanie jak najbardziej prawidłowe. Obuwie musi podczas treningu spełniać swoją rolę, dlatego zawsze warto poprosić o poradę.

Dobrze dobrane buty piłkarskie  wpływają nie tylko na komfort gry, ale także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kontuzji! 

Obuwie piłkarskie powinno:
✅ zapewniać przyczepność do podłoża
✅ zapewniać komfort podczas gry
✅ ułatwiać kontrolę piłki

W związku z tym najważniejszymi rzeczami, na jakie rodzic powinien zwrócić uwagę przy wyborze obuwia piłkarskiego są:
✅ rodzaj podeszwy
✅ rozmiar
✅ budowa buta

OBUWIE ZALECANE NA ORLIK

podeszwa TF (turf) tzw: żwirówki, śniegówki. Małe, okrągłe lub poprzeczne, gęsto rozmieszczone gumowe wypustki zapewniają przyczepność i komfort gry na wszelkiego rodzaju sztucznych nawierzchniach.

OBUWIE ZALECANE NA HALĘ

podeszwa IC (indor competition) tzw. halówki. Płaska, niebrudząca podeszwa z gumy kauczukowej świetnie sprawdza się na płaskich powierzchniach.

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia treningowego

Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest chyba najtrudniejszym aspektem, jeśli chodzi o dziecięce obuwie piłkarskie. Z założenia buty do piłki nożnej powinny być ściśle dopasowane, tym bardziej że pod wpływem użytkowania wkładka buta nieco się ”układa”, a cholewka – szczególnie skórzana – ulega rozciągnięciu. Profesjonaliści dobierają buty idealnie dopasowane do stopy, gdzie z żadnej strony nie ma ani milimetra wolnej przestrzeni. Zapewnia to optymalne czucie i kontrole piłki podczas gry.

U dzieci sprawa wygląda nieco inaczej. Po pierwsze idealnie dopasowane buty piłkarskie dla kilkulatka mogą wydawać się zdecydowanie za małe (w stosunku do obuwia codziennego), będzie czuł się w nich źle, co zniechęci go do ich użytkowania. Po drugie, rodzice z uwagi na bardzo szybko rosnące pociechy starają się kupować rozmiar ”na zapas” co wg nich wydłuży okres użytkowania butów. To jednak tylko pozorna oszczędność. Za duży but będzie nienaturalnie się układał, deformował i przez to szybciej niszczył. Zbyt duże przestrzenie między butem, a stopą spowodują dyskomfort użytkowania oraz gorszą kontrolę piłki. Ciężko w tej sytuacji znaleźć kompromis, ale z naszego doświadczenia wynika że 0.5cm luzu w długości buta to złoty środek jeśli chodzi o dobranie rozmiaru.

Nie bez znaczenia jest też budowa cholewki, szerokość buta i jakość wkładki, dlatego dobrze, aby dziecko przed zakupem mogło obuwie przymierzyć. Każdy model posiada swoje cechy charakterystyczne przez co pasuje na stopy różnej szerokości. W tym momencie na rynku jest ogromny wybór butów piłkarskich i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Najczęstsze błędy rodziców przy zakupie obuwia piłkarskiego dla dziecka

❌ Wybór butów z podeszwą FG (lanek) do gry na sztucznych nawierzchniach. Powoduje to nadmierne obciążenie stawów i mięśni, co w przypadku regularnych treningów może prowadzić do urazów.

❌ Dobieranie zbyt dużego rozmiaru. Źle dopasowany but deformuje się przez co gra w nim nie jest tak komfortowa i but szybciej się niszczy.

 


źródło:
www.junior.sport.pl/junior/1,143111,16808536,Jak_wybrac_odpowiednie_buty_pilkarskie_dla_dziecka.html