KĄCIK ZDROWIA #1: Czym jest nawodnienie organizmu?

Czym jest nawodnienie organizmu i dlaczego trzeba o nie dbać?

Chyba każdy z nas wie, że WODA to podstawowy składnik masy ciała (60-70 proc. masy dorosłego człowieka, 75 proc. masy dziecka). Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, warunkuje przemianę materii, a także oczyszcza organizm z toksyn. Dzięki temu m.in.: wzmacnia odporność, wspomaga trawienie, zwiększa wydolność podczas wysiłku fizycznego, umożliwia wchłanianie i przyswajanie innych składników pokarmowych.

Młodzi piłkarze powinni pamiętać o regularnym piciu wody!
Butelka wody mineralnej obowiązkowo powinna znaleźć się w torbie treningowej każdego zawodnika. Przygotowując się do treningu, meczu, turnieju pamiętamy o stroju sportowym, właściwym obuwiu, ochraniaczach… Nie zapominajmy też o wodzie!
Podczas zajęć nasi trenerzy pilnują, aby dzieci co jakiś czas wypiły kilka łyków, robiąc przerwy między ćwiczeniami. Pamiętajcie jednak, aby dzieci piły wodę też przed i po treningu.

Jak poznać, że dziecko jest odwodnione? ‍‍
– może narzekać, że jest mu gorąco
– widać u niego wyraźny spadek wydolności
– szybciej się męczy
– ma krótki oddech
– skarży się na ból albo zawroty głowy
– ma mdłości
– o odwodnieniu może też świadczyć ciemna barwa moczu

Co, jeśli dziecko niechętnie pije wodę?
Do wody możemy dodać NATURALNY sok owocowy, aby miała lepszy smak. Pamiętajmy, aby nie kupować wody smakowej, która w rzeczywistości jest zwykłym napojem o smaku owocowym, a nie wodą! Tzw. „woda smakowa” zawiera mnóstwo cukru i dodatków chemicznych.
Młodzi piłkarze nie powinni pić napojów słodzonych, szczególnie podczas wysiłku. Duża dawka zawartego w nich cukru zalega później w żołądku, w wyniku czego dziecko może mieć mdłości.

Pamiętajcie, że na siłę i wytrzymałość na boisku wpływa prawidłowe nawodnienie organizmu, a butelka wody mineralnej obowiązkowo powinna znaleźć się w torbie każdego zawodnika.

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY PIŁKARZ!

 

 

 

————————————
Opracowanie na podstawie:
Antoni Mielecki „Podstawowe przygotowanie dietetyczne piłkarzy”
www.extratime.tvp.pl