KĄCIK ZDROWIA #2: Ile cukru jest w napojach marchewkowych? [infografika]

Ile cukru jest w napojach marchewkowych, po które tak chętnie sięgamy myśląc, że to źródło zdrowia?

 

Marchew  to warzywo bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Możemy ją chrupać, ale możemy też wypić z niej sok. I to właśnie soki, a raczej napoje o smaku marchewkowym weźmiemy dziś pod lupę.

Sok z marchwi posiada wiele wartości odżywczych. Jest on dobry szczególnie dla osób, którym brakuje witaminy A czy D. Porcja soku z marchwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A aż siedmiokrotnie!

Warto zastanowić się, czy soki w butelkach są dobre dla naszych dzieci?
Wydawać by się mogło, że są to pełnowartościowe napoje. Spójrzcie na naszą infografikę, na której porównaliśmy kilka popularnych produktów. Jedna mała butelka napoju zawiera ogromną ilość cukru przy raczej niewielkiej ilości soku z marchwi (zazwyczaj w składzie napoju marchwiowo-owocowego znajdujemy 19% – 28% przecieru z marchwi).

Czy wiecie, że badacze porównują dziś ilość i efekty spożywania przez najmłodszych cukru do działania narkotyków na dorosłych?

Ilość cukru, jaką powinien spożywać dorosły, to ok. 7 gram dziennie – dla dzieci powinno być to nawet o połowę mniej. Jedna łyżeczka cukru to 5 gram!
Spójrzcie, ile łyżeczek zawierają poszczególne soki, które są dostępne w sklepach. O ile przekraczamy dzienną normę wypijając jeden sok? A przecież cukier zawarty jest też w innych produktach, które spożywamy w ciągu dnia.

l

l

Jeżeli Wasze dzieci lubią pić różnego rodzaju soki, to najlepiej przygotowywać je samemu ze świeżych warzyw i owoców.  Ważne jest też, aby dziecko nie zabierało na trening napoi tego typu. Najlepiej podać je dopiero po treningu, ponieważ zbyt duża ilość glukozy może spowodować, że w jelitach zgromadzi się woda i wywoła ból brzucha.

Za tydzień zdradzimy Wam kilka pomysłów, jakie pyszne soki możecie przyrządzić dla swoich małych piłkarzy! Opowiemy Wam też trochę które z owoców przyniosą najwięcej korzyści dla zdrowia i samopoczucia!

l

l

__________
Opracowanie na podstawie:
www.runners-world.pl
www.dziecko.siostraania.pl
etykiety produktów