KĄCIK ZDROWIA #4: Jak napoje gazowane wpływają na nasz organizm? [infografika]

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile cukru jest w napojach gazowanych? Dzisiejszą infografiką chcemy pokazać Wam, że warto ograniczyć spożywanie słodkich napojów gazowanych.

Napoje gazowane nie mają żadnych wartości odżywczych, za to znacznie przyczyniają się do otyłości i cukrzycy. Półlitrowa butelka napoju może zawierać nawet 65 gramów cukru! To zdecydowanie za dużo…
Jak napoje gazowane wpływają na nasz organizm?
Oprócz tego, że w swoim składzie zawierają bardzo duże ilości cukru, możemy znaleźć tam też wiele substancji chemicznych. Między innymi substancje z charakterystycznym oznaczeniem E! Kwas ortofosforowy, karmel amoniakalno – siarczynowy, benzoesan sodu, aspartam. Przeciętnemu konsumentowi nazwy te mówią niewiele, ale badacze twierdzą jasno: substancje te utrudniają przyswajanie wapnia, magnezu, cynku i żelaza, a więc niszczą zęby i kości, wywołują nadpobudliwość psychoruchową, a także mają właściwości o działaniu rakotwórczym. To tylko kilka negatywnych aspektów, lista negatywnych skutków jest o wiele dłuższa…

Co dzieje się z naszym organizmem po godzinie od wypicia napoju?
W ciągu 20 minut od wypicia coli stężenie cukru we krwi gwałtownie wzrasta, a trzustka zaczyna produkować ogromne ilości insuliny. Przekształcenie ogromnej ilości cukru w tłuszcz to zadanie dla wątroby. Po wypiciu butelki coli zarówno trzustka, jak i wątroba borykają się z ogromnym wyzwaniem.

A co z cukrem?
Wypijając jedną butelkę coli dostarczamy organizmowi około 53 gramów cukru (sacharozy). To prawie 11 łyżeczek zwykłego cukru. Według American Heart Fundation zalecana dzienna dawka spożycia cukru (zakładamy, że jedna łyżeczka cukru to 5g) przedstawia się następująco:
dla dzieci 12g (2,4 łyżeczki)
dla kobiet 20g (4 łyżeczki)
dla mężczyzn 36g (7,2 łyżeczki)

Zastanów się… jak szybko dziecko jest w stanie wypić półlitrową butelkę któregoś z popularnych napojów gazowanych? A teraz sprawdź ile razy zawartość cukru w tym napoju przekracza zalecaną dzienną dawkę jego spożycia. A to tylko mała butelka napoju, na niej codzienne serwowanie organizmowi cukru się nie kończy.
 
Napoje typu cola są wysoce szkodliwe dla zdrowia i nie dostarczają naszemu organizmowi absolutnie niczego, co byłoby niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Powinny być więc wykluczone z codziennej diety.

 

 

Opracowanie na podstawie:
dziecisawazne.pl
www.odzywianie.info.pl