KĄCIK ZDROWIA #8: Co zjeść przed treningiem, a co po?

Każdy adept futbolu wie, że posiłek przed treningiem to bardzo ważna sprawa. Musimy dostarczyć naszemu organizmowi paliwa w postaci odpowiednich posiłków. W takim razie co młodzi piłkarze powinni jeść przed treningiem, aby mieć dużo siły?

 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby jedzenie, które zaserwujemy dziecku, było lekkostrawne i posiadło niski lub umiarkowany indeks glikemiczny.

Indeks glikemiczny to wskaźnik tego, jak szybko po spożyciu danego produktu podniesie się poziom cukru we krwi. Glikogen jest przechowywany w mięśniach i wątrobie. Zawarty w mięśniach odpowiada za to, aby dziecko miało energię podczas treningu. Ważne jest, żeby dziecku smakowało to, co je. Pamiętajmy o tym, że to, co zostało zjedzone przed treningiem, wpływa bezpośrednio na ilość energii podczas treningu. Przygotowując posiłki, musimy mieć na uwadze, że dzieci zwracają uwagę na wygląd i smak jedzenia. Dlatego przed treningiem najlepiej nie testować nowych przepisów oraz nie podawać nieznanych wcześniej dziecku produktów.

 

Kiedy jeść przed treningiem?

To wszystko zależy od tego jak duży jest odstęp czasowy pomiędzy możliwością zjedzenia posiłku a treningiem. Jeżeli przerwa jest wystarczająco długa, czyli 2-3 godziny, możemy podać dziecku pełnowartościowy posiłek.

Może to być na przykład:
spaghetti
ryż
makaron z kurczakiem

Jeżeli jednak spożyje taki posiłek bezpośrednio przed treningiem, to nie doda on energii, ale ją zabierze. Jeżeli młody piłkarz skazany jest na brak czasu, a trening odbywa się godzinę po szkole, to musimy pamiętać o zdrowej przekąsce, która dostarczy energii potrzebnej podczas treningu.

Może to być na przykład:
kanapka z pieczywa pełnoziarnistego  z miodem
jogurt naturalny
płatki owsiane z mlekiem ryżowym

Przekąska powinna być lekka, aby dziecko podczas treningu nie odczuwało dyskomfortu np. bólu brzucha czy głodu.

 

Kiedy jeść po treningu?

Posiłek po treningu powinien być zjedzony do 30 minut po skończonym wysiłku. Od razu po treningu dobrze sprawdzi się drobna przekąska. Należy pamiętać, żeby zaraz po ćwiczeniach uzupełnić płyny. Dobrym rozwiązaniem może być zdrowy izotonik przygotowany przez nas.

 

_______________________

Opracowanie na podstawie:

Mielecki, „Podstawowe przygotowanie dietetyczne piłkarzy”