Systematyczność w treningu to klucz do sukcesu.
Nasze drużyny trenują przez cały rok!
k
W codziennej pracy szkoleniowej naszego Klubu obserwujemy wielu młodych zawodników. Bez względu na wiek dziecka, jego sprawność fizyczną, świadomość czy predyspozycje – bardzo ważnym czynnikiem, warunkującym jego prawidłowy rozwój i piłkarskie postępy jest systematyczność w treningu.
k
Dlaczego?
Wyobraźmy sobie, że dziecko na lekcji matematyki nauczy się tabliczki mnożenia na jedną kartkówkę, ale nie zajrzy do niej przez kolejne dwa miesiące. Czy potem pamięta wszystkie działania „na wyrywki”? Czy raczej musi uczyć się jej ponownie?
Podobnie dzieje się w przypadku treningów piłkarskich, gdzie na zajęciach pracujemy nad tzw. pamięcią mięśniową. Każda umiejętność dziecka wiąże się z tym, że to właśnie mięśnie „nauczyły się i zapamiętały” poszczególne ruchy. Długie przerwy w treningach zawsze wiążą się z mniejszym lub większym regresem. Dziecko zamiast robić kolejne postępy, musi najpierw zrobić kilka kroków w tył – przypomnieć sobie lub nawet nauczyć się pewnych rzeczy na nowo.
k
To właśnie systematyczność warunkuje to, czy treningi będą efektywne i czy dziecko będzie robiło postępy.
k
Sama systematyczność nie gwarantuje co prawda zdobycia Pucharu Świata na Mundialu, ale w połączeniu z zaangażowaniem i realizacją poszczególnych etapów szkolenia piłkarskiego daje ogromne szanse na osiągnięcie własnych, indywidualnych celów w sporcie.
k
Zależy nam na tym, aby ciężka praca dziecka nie poszła na marne, żeby żaden z naszych podopiecznych nie musiał pracować na efekty od nowa – dzięki temu nie tylko jego satysfakcja z własnej pracy będzie większa, ale także będzie mógł kontynuować treningi na kolejnych etapach szkolenia.
Opuszczenie jednego treningu to nie problem, ale już kilku treningów z rzędu może sprawić, że dziecko pozostanie w tyle za kolegami z drużyny. Długie przerwy w treningach przekładają się nie tylko na same aspekty rozwoju fizycznego, ale i psychospołecznego dziecka. Wiele dzieci ma problem, aby ponownie zintegrować się z grupą po długiej nieobecności. Poza tym każdy trener ma ułożony plan treningu, według którego prowadzi drużynę, więc jeśli zawodnik opuści tydzień czy dwa, to braki będą już widoczne. Dzieci czują dysproporcję i często z tego powodu zniechęcają się do dalszych treningów, a wielu z nich, choć są jeszcze mali, dodatkowo uznaje to za osobistą porażkę.
k
Naszą pracę traktujemy bardzo poważnie i zależy nam na jak najlepszym wyszkoleniu młodego pokolenia. Nie każde dziecko zostanie w przyszłości piłkarzem, ale każdemu chcemy dać szansę na udział w profesjonalnych treningach. Dlatego nie robimy ani sobie, ani dzieciom „wakacji od treningów”. Przeciwnie, zachęcamy do systematyczności, aby utrzymać efekty wypracowane przez dzieci i trenerów.
k
Kontynuacją pracy przez cały rok kalendarzowy wychodzimy także naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Niewiele osób może pozwolić sobie na długie wakacyjne wyjazdy, wiele dzieci pozostaje przez całe wakacje w mieście. Tym bardziej zachęcamy do regularnego uczęszczania na treningi. Naprawdę warto!