Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami na boisku?

Pierwszy trening, pierwszy mecz towarzyski, pierwszy turniej… Każda z tych sytuacji może wywołać trudne emocje u dzieci. Sport to oczywiście zdrowie i doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu oraz nawiązywanie nowych znajomości, jednak może być również źródłem stresu — szczególnie na początkowym etapie. Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami pojawiającymi się na boisku oraz przed treningami lub ważnym meczem? Co zrobić, by treningi piłki nożnej dla dzieci były przede wszystkim źródłem przyjemności i satysfakcji? Podpowiadamy, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach wiążących się z grą w piłkę nożną, ale nie tylko.

Trudne emocje u dzieci — dlaczego nie należy ich bagatelizować?

Trening piłkarski zwykle jest dla dziecka źródłem przyjemności i satysfakcji, jednak zajęciom mogą towarzyszyć także inne emocje. Z perspektywy dorosłej, doświadczonej osoby wydawać by się mogło, że „to nic takiego”. Niestety, zbyt często bagatelizujemy wszystkie trudne emocje u dzieci, które mogą pojawić się niezależnie od tego, jak bardzo dziecko chce uczestniczyć w treningu czy meczu. 

Emocje są nieodłączną częścią naszego życia i zdecydowanie nie należy ich lekceważyć. Przypomnij sobie swój pierwszy dzień w nowej pracy czy przygotowania do poważnego wystąpienia publicznego oraz emocje związane z tymi sytuacjami. Bagatelizowanie sygnałów, które daje nam dziecko może sprawić, że zacznie ono ukrywać swoje emocje i nie wykształci przez to efektywnych sposobów na radzenie sobie z nimi. Jeśli zatem zauważysz, że dziecko nie radzi sobie z emocjami na boisku, okaż mu wsparcie i pomóż przezwyciężyć ten kryzys.

Jakie emocje u dzieci mogą wywoływać treningi sportowe?

Radość, satysfakcja, zadowolenie — to oczywiście pozytywne emocje, których życzymy wszystkim młodym miłośnikom i miłośniczkom piłki nożnej. Treningi sportowe mogą być jednak również źródłem złości, frustracji i niezadowolenia, ale również strachu i niepokoju czy rozczarowania. Wachlarz emocji — zarówno pozytywnych, jak i negatywnych — jest zatem spory, a żadnej z nich nie należy lekceważyć. Twoja pociecha może denerwować się przed ważnym meczem, smucić w przypadku niepowodzeń czy obawiać spotkania z nielubianym kolegą. Im ważniejszą rolę dziecko gra w drużynie, tym większa presja i odpowiedzialność, która potrafi przytłoczyć nawet dorosłych.

Niekiedy źródłem nieprzyjemnych emocji może być również… osoba prowadząca zajęcia sportowe. Łódź może na szczęście korzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają nie tylko duże doświadczenie, ale również przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia zajęć z dziećmi. Dobry trener doskonale wie, z jakimi emocjami może mierzyć się dziecko i pomaga mu radzić sobie z nieprzyjemnymi odczuciami, jednak niezwykle ważne jest także wsparcie ze strony rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach i jak pomóc dziecku radzić sobie z negatywnymi emocjami na boisku w sposób konstruktywny?

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Wskazówki dla rodziców

Jeśli chodzi o konstruktywne radzenie sobie z emocjami, nie ma jednej uniwersalnej drogi, jednak niektóre rozwiązania dobrze sprawdzą się w większości przypadków. Co możesz zrobić jako rodzic?

Po pierwsze – słuchaj:
Czasem dziecko potrzebuje po prostu możliwości opowiedzenia o całej sytuacji i podzielenia się z rodzicem swoimi emocjami. Nawet jeśli odczucia dziecka wydają Ci się nieadekwatne do sytuacji lub przesadzone. Im więcej informacji odnośnie sytuacji zbierzesz, tym lepsze rozwiązania zaproponujesz swojemu dziecku.

Po drugie — nie oceniaj:

Nie poddawaj dziecka nieustannej ocenie i nie porównuj jego osiągnięć z osiągnięciami innych dzieci — w końcu każde dziecko rozwija się w innym tempie. Pozwól swojemu dziecku pracować nad sobą i samodzielnie wyciągać wnioski odnośnie swoich osiągnięć i niepowodzeń.

Po trzecie — pomagaj w znalezieniu rozwiązania:

Zamiast podsuwać dziecku gotowe recepty na sukces, pozwól mu samodzielnie wypracować swoje rozwiązania. Nie znaczy to jednak, że należy pozostawić dziecku całkowicie wolną rękę, szczególnie jeśli zauważysz, że wykazuje ono zachowania agresywne lub destrukcyjne. Wypróbujcie różne sposoby na złość dla dzieci i sprawdźcie, które najlepiej sprawdzą się w konkretnej sytuacji.

  1. Co powinno zaniepokoić rodzica?

Jeśli Twoja pociecha płacze przed treningiem, niechętnie wybiera się na zajęcia czy po udanym treningu jest smutna i niezadowolona, warto bliżej przyjrzeć się jego emocjom i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku.

  1. Czy negatywnymi emocjami na boisku powinien zajmować się tylko trener?

Zachęcamy wszystkich rodziców do współpracy, by wszystkie dzieci mogły liczyć na wsparcie nie tylko podczas treningu, ale również po jego zakończeniu.