Jak zachęcić dziecko do sportu? Wskazówki dla rodziców

Jeśli chodzi o korzyści płynące z regularnego uprawiania sportu, nie musimy chyba nikogo przekonywać co do tego, że sport to zdrowie. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe, sprawne i silne, a regularne treningi kształtują nie tylko siłę fizyczną, ale również charakter.

11Bywa jednak, że dzieci nie mają ochoty na tę formę spędzania wolnego czasu. Jakie dyscypliny sportowe dla dzieci warto zatem wybrać i w jaki sposób motywować najmłodsze pociechy do regularnego uprawiania sportu? Podpowiadamy, co zrobić, by sport dla 3-latka i 3-latki stał się ważną częścią życia.

Zajęcia dla dzieci 2 – 3 lata (Łódź) i nie tylko — wybierzcie odpowiednią dyscyplinę

Nie ma co się oszukiwać: żadne sposoby na motywację nie zadziałają, jeśli dziecko nie polubi danej dziedziny sportu. Nie ma co zatem zmuszać pociechy do czegoś, na co naprawdę nie ma ochoty — warto natomiast poszukać alternatywy. Jeśli chodzi o zajęcia dla dzieci 2 – 3 lata, Łódź zaprasza na treningi piłki nożnej dla dzieci. To najpopularniejszy sport, który cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród chłopców, jak i dziewczynek, a dodatkowo nie wymaga dużych inwestycji w specjalistyczny sprzęt. Twoja pociecha może wykorzystywać także zdobyte na treningach umiejętności na przykład na podwórku, a towarzyskie mecze oraz turnieje będą dodatkową atrakcją. Jak widać, nawet najmłodsze dzieci mogą złapać sportowego bakcyla!

Szkółka piłkarska: dodatkowa motywacja do treningów

Jeśli Twoje dziecko sprawia wrażenie zainteresowanego piłką nożną, warto zapisać je na zajęcia do profesjonalnych trenerów. Szkółka piłkarska specjalizuje się w szkoleniu oraz rozwijaniu umiejętności dzieci w każdym wieku. Trenerzy posiadają duże doświadczenie i wiedzę specjalistyczną, a same zajęcia nie są wyłącznie kopaniem piłki, ale również wszechstronnym treningiem rozwijającym koordynację ruchową, siłę i wytrzymałość. Akademia piłkarska skupia się przy tym zarówno na technice, jak i pracy zespołowej, dlatego Twoja pociecha z pewnością nawiąże w drużynie nowe przyjaźnie. Czasem samo spotkanie z kolegami i koleżankami będzie najlepszą motywacją! 

Najmłodsze pociechy mogą liczyć na naukę przez zabawę, starsze — obozy piłkarskie dla dzieci, a dla nowicjuszy polecamy półkolonie dla dzieci. Łódź posiada naprawdę bogatą ofertę dla przyszłych piłkarzy i piłkarek.

Zadbaj o nagrodę

W przypadku dorosłych gratyfikacją po treningu może być świadomość, że działamy na rzecz swojego zdrowia i sprawności fizycznej. Dzieci potrzebują jednak czegoś innego — za pracę należy się odpowiednia nagroda! W przypadku regularnych treningów może to być obóz piłkarski dla dzieci, ale również wymarzone buty do gry w piłkę nożną czy wyjście na mecz ulubionej drużyny.

Pamiętaj także o dopingu podczas treningów oraz świętowaniu po meczu. Doceniaj przede wszystkim starania, a nie tylko sukcesy. W końcu liczy się przede wszystkim podejmowanie aktywności fizycznej, prawda? Współpracuj z trenerami i dowiedz się, jak dziecko reaguje na porażki czy trudności pojawiające się podczas treningu. Brak wsparcia i docenienia podejmowanego wysiłku może prowadzić do zniechęcenia i porzucenia aktywności fizycznej.

Nie zapominaj o przykładzie!

Dzieci bacznie obserwują rodziców i naśladują ich zachowanie — również w przypadku aktywności fizycznej. Jeśli chcesz, by Twoja pociecha pokochała ruch, zachęcaj ją do tego przede wszystkim swoim przykładem. Trudno się dziwić, że dzieci — zwłaszcza młodsze — nie są zainteresowane spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, jeśli rodzice w tym czasie leżą na kanapie przed telewizorem.

Zacznijcie od wspólnych spacerów i wycieczek rowerowych. Jeśli Twoja pociecha uczęszcza na zajęcia sportowe, zainteresuj się jej pasją i poproś, by dziecko pokazywało Ci ćwiczenia oraz posiadane umiejętności. Taki domowy trening to dodatkowa porcja ruchu dla dziecka i rodziców oraz sposób na to, by lepiej poznać zainteresowania Twojego dziecka.

  1. Kiedy zapisać dziecko na trening?

Oferta szkółek piłkarskich skierowana jest do dzieci w każdym wieku, począwszy od najmłodszych (2-3 lata) i przedszkolaków po uczniów szkół podstawowych oraz nastolatków.

  1. Jak zachęcić dziecko do regularnych treningów?

Interesuj się dziedziną sportu, którą Twoje dziecko uprawia. Pytaj, proś o pokazanie ćwiczeń, kibicuj na meczach i pokazuj, że starania dziecka są dla Ciebie ważne.

  1. Czy półkolonie piłkarskie dla dzieci to dobry wybór?

Półkolonie w okresie wakacyjnym lub w czasie ferii to świetny sposób na to, by zapewnić dzieciom zdrową porcję ruchu oraz zachęcić je do regularnych treningów.