W upalne dni pijemy WODĘ. Co warto wiedzieć?

Dlaczego trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie?

W trakcie upałów bardziej się pocimy i to nie stanowi żadnej tajemnicy. Główną przyczyną takiego stanu jest obrona organizmu przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety, w ten sposób nasz organizm jest pozbawiany nie tylko wody, ale także sodu, potasu oraz innych substancji mineralnych. W taki właśnie sposób zostaje zaburzona gospodarka organizmu. Może dochodzić do wzrostu ciśnienia krwi, istnieje większe ryzyko wystąpienia zawału lub udaru, może też dojść do nadmiernego obciążenia układu nerwowego – spada koncentracja, pojawia się apatia.

Na odwodnienie najbardziej powinny uważać osoby starsze oraz dzieci.

Co pić w gorące dni?

Odpowiedź jest prosta, a naukowcy co do niej jednogłośni – trzeba pić dużo wody, chociaż nie tylko ona orzeźwi i ugasi pragnienie, kiedy temperatura w cieniu będzie stawała się nieznośna. Zaleca się jednak, aby przeważającym w diecie napojem była właśnie czysta woda.

Co ciekawe, w letnie dni bardzo dobrze sprawdzają się ciepłe i letnie napoje. Doskonale gaszą pragnienie, nie narażają na bóle gardła oraz przeziębienia i wbrew pozorom pozwalają na szybsze ochłodzenie organizmu.

W duszne i przesadnie gorące dni najważniejsze jest, aby uzupełnić brakujące elektrolity. Pocąc się najbardziej jesteśmy narażeni na utratę sodu, potasu. Sama woda nie wystarczy do uzupełnienia niedoboru tych składników. Jednym z warzyw bogatych w potas jest pomidor, dlatego spożywanie soku pomidorowego świetnie i szybko uzupełni jego niedobór.

Do uzupełniania minerałów w organizmie doskonale sprawdzą się soki ze świeżych owoców oraz warzyw. Innym sposobem są napoje izotoniczne.

Czego lepiej unikać w trakcie gorących dni?

Przede wszystkim kolorowych napojów gazowanych – na pewno nie ugaszą pragnienia, a spowodują szybsze odwodnienie. Na przykład duża ilość cukru zawarta w coli i innych napojach tego typu sprawia, że płyn gorzej się wchłania, nie przenika z układu pokarmowego do komórek.

Jaką wodę spożywać?

Woda jest polecana do spożycia nie tylko ze względu na to, że doskonale wchłania się do organizmu i nawadnia. Jest też wiele innych korzyści, a wśród nich to, że nie niszczy zębów, jest naturalnym źródłem zaspakajania pragnienia, niewiele kosztuje, mamy do niej łatwy dostęp, nie ma w niej sztucznych dodatków chemicznych.

W wakacyjne upały najlepiej spożywać wodę bogatą w minerały lub średniozmineralizowaną. Warto, aby woda miała duże stężenie magnezu, wapnia.

Nie ma różnicy czy woda jest gazowana, czy też nie – każda jest dobra. Woda gazowana jest ceniona ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, z drugiej strony nie powinny jej spożywać osoby, które cierpią na choroby gastryczne oraz osoby odchudzające się (dwutlenek węgla zawarty w wodzie przyspiesza przemianę materii i może mieć wpływ na zwiększenie apetytu).

Jeśli nie lubisz smaku czystej wody (a tak czasami się zdarza) dodaj do niej ulubione owoce, plasterek cytryny oraz zioła (mięta, melisa). Taka woda smakowa jest smaczna, zdrowa, a przede wszystkim nie zawiera ogromnych ilości cukru.

Ile wody spożywać?

Niektórzy mówią o złotej zasadzie 8 x 8, co oznacza, że należy wypić każdego dnia 8 porcji wody po 8 uncji. Przekładając te rozważania na polskie realia oznacza to, że najlepiej jest wypijać dziennie 8 szklanek wody. To uniwersalna zasada, jednak warto mieć na względzie, że zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wielu czynników.

Zapotrzebowanie na wodę można obliczyć także na podstawie naszej wagi. W tym przypadku na kilogram masy ciała przypada 30 mililitrów wody.

Spożycie wody zależy także od: wieku, płci, aktywności fizycznej, od klimatu. Warto mieć na względzie, że w gorące dni zapotrzebowanie na wodę wzrasta.

W jaki sposób pić wodę, by z niej najlepiej korzystać?

Wbrew pozorom wody nie można pić tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie. Najlepiej spożywać ją w mniejszych ilościach, jednak z większą częstotliwością.

Źródło: www.filtry-do-wody.info/nawadnianie-organizmu-w-czasie-upalow-co-warto-wiedziec