Długofalowy plan rozwoju ŁAF

 

Drodzy Rodzice,

chcielibyśmy abyście zapoznali się z długofalowym planem rozwoju Akademii – jak trenujemy, dlaczego w taki właśnie sposób i jakie mamy plany przyszłościowe.

Nasza Akademia już 6. rok znajduje się na mapie piłkarskiej Łodzi. Cały czas idziemy do przodu i chcemy dalej się rozwijać. W ostatnich latach szkolenie w zakresie dziecięcej piłki nożnej  w Polsce zrobiło wielki krok do przodu. Nasi trenerzy nieustannie się dokształcają, jeździmy na staże, kursokonferencje  dla trenerów i klubów w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży na Zachodzie. W tej kwestii jesteśmy już naprawdę blisko europejskich standardów. Po zmianach zarządu w PZPN, dzięki Zbigniewowi Bońkowi, piłka nożna dziecięca w Polsce idzie w dobrą stronę.

Jako Akademia prowadzimy nabór na wszystkich dzielnicach dla wszystkich dzieci już od 4. roku życia. Są grupy naborowe: Bambini , Skrzat , Żak, Orlik i Młodzik. Pracujemy według własnego systemu szkolenia, który obejmuje plany treningowe dla każdej grupy wiekowej.

W grupach najmłodszych i początkujących  króluje zabawa. Trening składa się głównie z gier i zabaw ruchowych z elementami piłki nożnej. Elementy składowe treningu to wszechstronne szkolenie ruchu i zabawy z piłką, począwszy od zabaw bieżnych typu berki, przez proste zadania i ćwiczenia z piłka oraz małe gry.

Przez pierwsze dwa lata pracujemy głównie nad wszechstronnym szkoleniem ruchu oraz oswojeniem dziecka z piłką, aby w późniejszym czasie  można było stopniowo wprowadzać ćwiczenia elementów technicznych.

Każde dziecko inaczej się rozwija i każde ma inne predyspozycje fizyczne do sportu, dlatego staramy się, aby poziom w grupach był wyrównany. Jeśli jest taka możliwość, dzielimy grupy przede wszystkim pod względem wieku i stopnia zaawansowania  w danym momencie.

Po tym okresie, oprócz wszechstronnego szkolenia ruchu, zaczynamy prace nad specjalistycznym treningiem techniki piłkarskiej. Na tym etapie na treningach jest już więcej  trudniejszych zadań z piłkami, pojawia się więcej gier 1×1, 2×2, 3×3, 4×4. W dzisiejszym szkoleniu dzieci jednym z ważniejszych elementów są gry, na tej podstawie dzieci najwięcej się uczą.

Poza grupami naborowymi w każdym roczniku mamy drużynę reprezentacyjną. Zawodnikami tych drużyn są chłopcy, którzy trenują w Akademii już od kilku lat i przeszli selekcję. Obecnie mamy kadry w rocznikach 2003,2005,2006,2007,2008. Każdego roku powstaje nowa grupa reprezentacyjna – w tym roku będzie to grupa chłopców urodzonych w 2009 roku. Każdy chłopiec może trafić do takiej drużyny w każdym momencie – wszyscy są pod ciągła obserwacją swoich trenerów, którzy przekazują informację koordynatorom i trenerom kadr. Co pół roku testujemy kolejnych zawodników, którzy wykazują chęci i umiejętności do gry na wyższym poziomie. Głównym celem jest stworzenie jak największej liczby drużyn reprezentacyjnych we wszystkich rocznikach.

Nasza kadra trenerska, którą starannie dobieramy, składa się głównie z młodych trenerów, którzy chcą się rozwijać i dokształcać. Większość z nich grała w piłkę nożną zawodowo na różnych poziomach, a część z nich ma również wykształcenie pedagogiczne.

Trener jest najważniejszym elementem w szkoleniu, dlatego staramy się, aby nasi trenerzy mieli jak najlepsze warunki do pracy, m.in. dofinansowujemy różnego typu szkolenia. Dążymy do tego, aby każdemu trenerowi stworzyć szansę rozwoju, bo wraz z nim rozwija się także nasza Akademia i zawodnicy.

Głównym celem naszych zajęć jest przede wszystkim ruch i zabawa, stworzenie dzieciom możliwość rozwoju fizycznego. Oczywiście, nie wszyscy zostaną w przyszłości piłkarzami, ale mogą zyskać coś więcej – mogą być sprawnymi  i zdrowymi fizycznie ludźmi.

Do naszej pracy podchodzimy bardzo poważnie. Aby nasza praca przynosiła efekty najważniejsze są: systematyczność  i  ciągłość szkolenia – wtedy u dzieci bardzo szybko widać postępy, dlatego obecności na treningach są tak ważne. W wakacje, oprócz treningów, również organizujemy obozy i półkolonie.

Jesteśmy jedną z największych szkółek piłkarskich w Łodzi.  Aby móc iść do przodu od dłuższego czasu staramy się o możliwość dzierżawy boiska od miasta. Chcielibyśmy poprzez kredyty inwestycyjne oraz dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki zbudować pełnowymiarowe boisko sztuczne z oświetleniem, gdzie moglibyśmy  dalej  prowadzić szkolenie z dziećmi na najwyższym poziomie.

Jest to duża inwestycja i niestety niełatwa w realizacji, dlatego nieustannie szukamy sponsorów/inwestorów, którzy mogliby wspomóc naszą inwestycję. Po prośbą o pomoc w pozyskaniu sponsorów/inwestorów zwracamy się także do rodziców, którzy mają lub pracują w dużych firmach, które chciałyby wspomóc nasze plany.

W związku ze współpracą z Miastem i rozmowami odnośnie możliwości dzierżawy obiektów – od  września tego roku oficjalną nazwą w Łodzi jest Łódzka Akademia Futbolu.

Nasza Akademia jest klubem sportowym, organizacją pozarządową, która funkcjonuje jako instytucja non –profit. Wszystkie ewentualne zyski mogą być przekazane tylko na działalność klubu.

Dlatego również w tym roku będziemy zbierać  1 % podatku dla naszego Klubu. Jeżeli w akcję zaangażuje się duża liczba osób, możemy uzbierać spora sumę, która będzie przeznaczona na cele statutowe klubu, budowę boiska lub zakup sprzętu treningowego dla dzieci dla dzieci. Cele i informacje są dostępne w zakładce na naszej stronie pod linkiem:

www.akademiapilki.pl/przekaz-1-podatku

Chcemy podnosić jakoś naszych usług, tak aby Akademia się rozwijała. Dlatego jeśli mają Państwa pytania, sugestie lub uwagi, które mogą polepszyć  funkcjonowanie Klubu prosimy kontaktować się z koordynatorami Rafałem Różyckim lub Stefanem Potockim, którzy o każdej godzinie czuwają nad rozwojem Akademii 😊

Dziękujemy!